Kongres srpsko-američkog prijateljstva (KSAP) predstavio je 28. januara 2020, na svečanom koktelu povodom dve godine od svog osnivanja, Deklaraciju o strateškom partnerstvu između Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Ova Deklaracija biće podneta Narodnoj skupštini Republike Srbije na usvajanje, a u njoj se navodi da će dve zemlje u budućnosti nastaviti da rade na sveobuhvatnoj saradnji i građenju sve boljih odnosa srpskog i američkog naroda.
Na svečanosti koja je upriličena povodom dve godine od osnivanja KSAP-a, prisustvovali su, između ostalih, ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri, ministar Goran Trivan, diplomate, privrednici, predstavnici nevladinog sektora i medija.
Nakon predstavljanja Deklaracije, osnivač ove organizacije i potpredsednik Narodne skupštine Republike Srbije Vladimir Marinković istakao je da je jedan od ciljeva deljenje pozitivnih iskustava o istorijskom savezništvu i prijateljstvu Srbije i SAD, kao i dalje unapređenje saradnje na svim poljima, a naročito u oblastima ekonomije i tehnologije.
Suštinski cilj našeg Kongresa je postizanje najvišeg mogućeg nivoa saradnje izmedju dve zemlje imajući u vidu istorijsko savezništvo i tradicionalno prijateljstvo. Kongres srpsko-američkog prijateljstva trajno je opredeljen u globalnoj borbi protiv terorizma, antisemitizma, fašizma i u borbi za svet koji mnogo više poštuje ljudska i manjinska prava. Poslednjih godina primetan je uspon u našim bilateralnim odnosima, a vreme je da radimo intezivnije i snažnije na postizanju strateškog partnerstva i prijateljstva. To govore i odnosi našeg predsednika Aleksandra Vučića sa predsednikom Donaldom Trampom, sa potpredsednikom Majkom Pensom i državnim sekretarom Majkom Pompeom, ali i sa republikancima i demokratama koji imaju veliku želju da region Zapadnog Balkana bude stabilan. Oni su prepoznali Republiku Srbiju kao ključni faktor stabilnosti u regionu, stoga snažno podržavaju modernizaciju i evropski put naše zemlje, naveo je Marinković.
Prijemu je prisustvovao i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji je rekao da je Kongres jedna nova i sveža inicijativa koja ima za cilj unapređenje sveukupnih odnosa dve zemlje i dva naroda.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo spoljnih poslova i Vlada Srbije pozdravljaju svaki doprinos u osnaživanju bilateralnih odnosa sa SAD, posebno imajući u vidu da je dodatno produbljivanje saradnje sa SAD jedan od najznačajnijih spoljnopolitičkih prioriteta Srbije.
Rad i aktivnosti Kongresa srpsko-američkog prijateljstva potvrđuju da naši odnosi mogu i moraju biti osnaženi ne samo u političkoj sferi već i u oblastima ekonomije, ali i tehnološke, kulturne i naučne saradnje, kazao je Dačić.
Podsetio je da odnosi Srbije i SAD imaju dugu tradiciju i bogatu istoriju i dodao da ih karakteriše složena dinamika.
Kako je naveo, istorijski posmatrano, odnose Srbije sa SAD karakteriše savezništvo u dva svetska rata, kao i relativno bliska saradnja u hladnoratovskom periodu.
Poslednje tri decenije bile su prepune izazova, ali su i najbolji podsetnik da je u svakom trenutku neophodno težiti stalnom dijalogu i unapređenju saradnje koja se mora zasnivati na definisanju i pronalaženju tema od obostranog interesa, istakao je ministar.
Naveo je da postoji otvoren poziv srpske strane za posetu najviših američkih zvaničnika Srbiji, uključujući i posetu predsednika SAD Donalda Trampa.
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović istakla je kako je neophodno vratiti odnose između Srbije i SAD na najviši nivio kakav je postojao u prošlosti, te da dva naroda treba da se međusobno uvažavaju, razumeju i poštuju.
Zahvaljujući spoljnoj politici predsednika Aleksandra Vučića, koju sprovodi ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, danas imamo šansu za novi početak. Mnogo toga smo prošli zajedno, boreći se na istoj strani u oba svetska rata kada smo pokazali da smo najpouzdaniji partner SAD. Ne zaboravljamo Mihajla Pupina koji je bio prijatelj sa američkim predsednikom Vudru Vislonom, ili Nikolu Teslu koji je izume koji su promenili svet napravio upravo u SAD. A onda je tu uspešnu zajedničku istoriju izbrisao krvavi raspad Jugoslavije koji je okončan NATO operacijom nad Srbijom. Mi to ne možemo da zaboravimo, ali od tada je prošlo više od 20 godina i moramo zajednicki da se potrudimo da povratimo dobre odnose. Svesna sam da je srce Srbije na istoku, ali takodje znam da je Srbiji uvek bilo dobro kada joj je glava bila okrenuta ka Zapadu. Srbiji je mesto u Evropi, na Zapadu, u saradnji sa SAD, ali to nikako ne znači da treba da zaboravimo sve svoje prijatelje na Istoku.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji podržala je rad KSAP-a, a ambasador Entoni Godfri istakao je da je Srbija politički i ekonomski lider na Balkanu, a igra i ključnu ulogu u održavanju regionalne stabilnosti i saradnje.
SAD vide kao jedan od strateških ciljeva razvoj Srbije kao moderne, demokratske, prosperitetne evropske zemlje, u miru sa susednim državama, demonstrirajući puno poštovanje vladavine zakona, posvećene garantovanju prava svih svojih građana, kazao je Godfri.
Kako je naveo, SAD u potpunosti podržavaju navedeni cilj Srbije u evropskim integracijama i članstvu u EU.
Politički lideri u Beogradu moraju preduzeti ozbiljne reforme kako bi Srbija napredovala na svom putu ka EU. Moja misija - kao i politika moje zemlje - jeste da pomognemo Srbiji u ostvarenju ciljeva, istakao je Godfri.
Dodao je da se SAD ne takmiče za uticaj u Srbiji radi sopstvenih sebičnih ciljeva, već da pokušavaju da pomognu Srbiji da nastavi izabranim putem jer su, kako je naveo, ciljevi dve zemlje identični.
Kongres srpsko američkog prijateljstva osnovan je na temeljima istorijskog partnerstva, savezništva I diplomatskih odnosa koji traju 138 godina između Srbije i SAD. Ova organizacija radiće na negovanju tradicionalnog prijateljstva dva naroda, zajedničkih demokratskih vrednosti, unapređenju saradnje, između ostalog u oblastima ekonomije, tehnologije, obrazovanja i kulture.