Metju Palmer na konferenciji KSAP-a i EWB-a: Vidljiv napredak Srbije, postoji prostor za dalju saradnju i razvoj

Metju Palmer na konferenciji KSAP-a i EWB-a: Vidljiv napredak Srbije, postoji prostor za dalju saradnju i razvoj

Sa konferencije „Budućnost odnosa SAD i Srbije i politika SAD prema Zapadnom Balkanu“ održane 19. marta u organizaciji Kongresa srpsko-američkog pijateljstva (KSAP) i East West Bridge-a, poslate su poruke o značaju daljeg razvijanja dobrih odnosa Srbije i SAD koji su, kako je zaključeno, poslednjih godina na dobrom putu. Zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni predstavnik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Metju Palmer, ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri, kao i osnivači dve organizacije Vladimir Marinković i Jovan Kovačić, razgovarali su o saradnji dve zemlje i regionalnim, ekonomskim i infrastrukturnim potencijalima Srbije i regiona, ali i brojnim drugim važnim temama.

Osnivač Kongresa srpsko-američkog prijateljstva i narodni poslanik Vladimir Marinković izjavio je da je zadovoljan, kako je rekao, sada već čvrstim prijateljstvom Srbije i SAD, ali da prostora za razvoj i dalje ima.

Dalje osnaživanje saradnje sa SAD od vitalnog je interesa za još brži razvoj naše zemlje, ali i mini Šengena,  pri čemu je važno da mi imamo proaktivan stav po pitanju ekonomske i političke saradnje, novih investicija, vojne i odbrambene saradnje i svih drugih važnih oblasti. Sa druge strane, čvrsto sam uveren da SAD nema pouzdanijeg partnera i saveznika u regionu, što sve zajedno čini čvrstu osnovu za stabilno strateško partnerstvo dve zemlje. Kao ekonomski lider na Balkanu, Srbija sasvim sigurno zaslužuje još bolje bilateralne odnose i dolazak novih američkih investicija, a da je i SAD istog stava, pokazuju stavke dogovorene Vašingtonskim sporazumom kao i nastavak rada DFC-a u našoj zemlji. Osim ekonomskih pitanja, računamo i sa podrškom naših partnera iz Vašingtona u rešavanju kosovskog pitanja kroz konstruktivan dijalog, poručio je Marinković.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Entoni Godfri zahvalio je KSAP-u na uspešnoj saradnji od osnivanja ove organizacije, i istakao važnost produbljivanja dobrih odnosa dve zemlje.

Dubina saradnje Srbije i SAD ponekad ostaje nezapažena, a KSAP kroz svoj rad tu dobru saradnju pokazuje srpskoj javnosti i mi smo na tome zahvalni. Takođe, radosni smo zbog činjenice da srpska javnost ceni ekonomsku saradnju između dve zemlje, kao i podršku koja SAD pruža Srbiji na putu još boljeg ekonomskog razvoja. Ta saradnja ne samo da doprinosi ekonomskom razvoju Srbije, već i SAD-a, te je interes SAD-a da Srbija ostane na putu ekonomskog razvoja. Taj interes se nije promenio ni dolaskom nove administracije u Belu kuću, naprotiv, i administracija predsednika Džozefa Bajdena nastavlja sa istim pristupom, poručio je Godfri.

U razgovoru sa osnivačem EWB-a Jovanom Kovačićem, zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni predstavnik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Metju Palmer govorio je o nekoliko tema ključnih za Zapadni Balkan, među kojima su evropski put i ekonomski razvoj Srbije, rešavanje kosovskog pitanja, inicijativa mini Šengen i regionalno povezivanje, DFC i američke investicijame u Srbiji.

Govoreći o Srbiji iz 1993. godine kada je bio u poseti našoj zemlji, i Srbiji danas, Palmer je istakao da je jasno da se desio napredak. Kako je rekao, prilikom poslednje posete video je optimističnije i pozitivne ljude, što je potpuno razumljivo usled različitih okolnosti sredinom devedesetih, kao što su rat i sankcije.  Prema njegovim rečima, posebno je značajan vidljiv napredak koji je Srbija doživela poslednjih godina, iako postoji prostor za napredak, a jasno je da optimizam dele i SAD.

Moj utisak sa poslednjih razgovora sa zvaničnicima Srbije jeste da su fundamentalno, bilateralni odnosi dve zemlje snažni, ali da postoji i jasna zajednička vizija budućnosti i vizija budućnosti Srbije kao članice EU, sa svim oblastima koje je kvalifikuju, kao ekonomski snažne države, poručio je Palmer i ponovio da SAD podržava evropski put Srbije.

Govoreći o evroskepticizmu u srpskoj javnosti, Palmer je poručio da to nije nerazumljivo imajući u vidu da su reforme ponekada teške, ali, kako kaže, na kraju se uvek pokažu vrednima truda.

Put ka članstvu u EU je težak i često izgleda beskrajan. Ipak, u praksi se pokazalo da kada neka zemlja dođe do svog cilja, građanima postane jasno da benefiti daleko prevazilaze poteškoće. Očekujem da će takav slučaj biti i sa Srbijom, odnosno, kada ljudi vide prave benefite od članstva, da će podrška evropskom putu porasti, poručio je Palmer rekavši da je važno da balkanske zemlje znaju da je put reformi važan i uvek prepoznat i nagrađen.

Govoreći o mini Šengenu, Palmer je naglasio važnost regionalnog povezivanja i inicijativa koje dalje podstiču rast i prosperitet. On je podsetio na konstruktivnu ulogu Srbije u regionalnim inicijativama kakva je mini Šengen, ali i dodao da bi voleo da vidi podršku čitavog regiona inicijativama kakva je ova, koje su usmerene na solidarnost i povezivanje.

Upitan da prokomentariše značaj DFC-a za saradnji Srbije i SAD, Palmer je rekao da je dolazak amerike razvojne agencije najbolji pokazatelj dobrih namera SAD-a.

Dolazak DFC-a na Balkan pokazuje da su SAD posvećene razvoju zapadnog Balkana gde bih uključio i Grčku. DFC u Beogradu radi i otvoren je za nove poslovne izazove, što je važna prilika za ceo region i SAD da razviju ekonomsku saradnju, saradnju u infratrukturnim projektima i drugim važnim oblastima koje će pomoći da se balkanske zemlje integrišu u zapad, poručio je Palmer i dodao da kada je reč o američkim kompanijama u Srbiji, njihov utisak o našoj zemlji je veoma pozitivan, zadovoljne su uslovima, kvalitetnim i kreativnim kadrovima, posebno kada je reč o naučnim i tehnološkim delatnostima.

Osnivač EWB-a Jovan Kovačić zaključio je konferenciju rekavši da je ovo samo početak zajedničkih tradicionalnih aktivnosti koje će biti održavane u cilju podrške i razumevanja istih ciljeva dve zemlje.

KSAP i EWB potpisali su ranije Deklaraciju kojom potvrđuju zajedničku saradnju u oblastima kao što su trans-atlantska saradnja i integracije, regioala stabilnost, slobodan protok ljudi, dobara, kapitala i usluga, rodne ravnopravnosti i drugih.