Strateško partnerstvo Deklaracija Kongresa srpsko-američkog prijateljstva o strateškom partnerstvu iz 2020. godine postala realnost

Strateški dijalog podrazumeva podizanje bilateralne saradnje između dve države na viši nivo i da će se u određenim oblastima stvarati dugoročna saradnja sa redovnim sastancima. Republika Srbija otvaranjem strateškog dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama zaokružuje stratešku saradnju sa svim akterima stubovske spoljne politike ( Vašington, Brisel, Moskva i Peking ). Predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković je u izjavi za Tanjug ocenio da SAD ovakvim pristupom u Srbiji vide svog partnera u ovom regionu. To potvrđuje i činjenica da Sjedinjene Američke Države nemaju strateški dijalog niti sa jednom državom na prostoru Zapadnog Balkana.

Kongres srpsko-američkog prijateljstva je inicirao i predstavio 2020. godine Deklaraciju o strateškom partnerstvu između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država povodom dve godine od osnivanja Kongresa u periodu kada je unapređenje bilateralnih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama bio jedan od najizazovnijih spoljno-političkih poduhvata.  Tadašnji ambasador SAD u Srbiji NJ.E. Godfri je istakao „da je zajednički cilj ulazak Srbije u Evropsku uniju" ,  a gospodin Marinković da se strateško partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih država „može dostići“. Dalju implementaciju zaustavila je nastupajuća kriza Covid-19 kao i druge medjunarodne krize koje su se javile u narednom periodu, tokom kojih je Kongres uspeo održati fokus saradnje na tada aktuelnim temama.

Treba istaći da je Vladimir Marinković još 2017. javno predstavio zamisao da otpočne strateški dijalog između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije. Marinković je kao tadašnji potpredsednik Skupštine Srbije posle sastanka sa američkim senatorom Džon MekKejnom istakao da je potrebna bliža saradnja između SAD i Srbije u oblastima bezbednosti, pre svega u zajedničkoj borbi protiv terorizma, a posebno je naglasio da Srbija želi strateško partnerstvo sa SAD uz maksimalno snaženje saradnje u svim oblastima. MekKejn je posebno istakao posvećenost tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića i sastava parlamenta na jačanju regionalne saradnje i pomirenja.

Nekoliko meseci unazad u svojoj izjavi za Kurir, predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva izjavio je kako je svaka industrijska revolucija definisala potrebu da se zemlje brzo prilagođavaju i brzo reaguju na promene uz visok nivo iskorišćenja sopstvenih resursa, ako ih naravno imaju. Uz svoje resurse, Srbija može postati strateški partner Amerike i ključni saveznik u ovom regionu, ocenjuje Marinković, koji smatra da rezultat ove vrste partnerstva bila dugoročna stabilnosti i stotine američkih investicija. Marinković je u izjavama za medije naglasio kako duboko veruje da će ideja strateškog partnerstva između Republike Srbije i  Sjedinjenih Američkih Država odoleti raznim inostranim i domaćim pritiscima koji bi ovu ideju doveli u pitanje. Posebno je naglasio kako bi propuštavnje ovakve prilike rezultiralo ponovnim kašnjenjem Srbije sa ostatkom Zapada, kao što je bio slučaj u prethodnih 30 godina.

Marinković je u svojoj izjavi za Tanjug zaključio da će ovo omogućiti dodatni ekonomski razvoj Srbije jer će, uz dolazak američkih investicija, biti stvoreni i neophodni uslovi za investicije iz država bliskih i partnerskih Sjedinjenim Američkim Državama.

Strateški dijalog između SAD i Srbije će se najviše odvijati u oblastima ekonomije i energetike, ali i u vidu podrške koje su Sjedinjene Američke Države spremne da daju Srbiji u oblastima evropskih integracija i rešavanja konačnog statusa Kosova i Metohije.

Među zemljama koje imaju strateški dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama su Poljska, Grčka, Egipat, Indija, Kipar, Uzbekistan i Oman.

Новак Ђурић

Председник Youth Caucus-a

Конгреса српско-америчког пријатељства

Никола Перишић

Пројектни менаџмент Youth Caucus-a

Конгреса српско-америчког пријатељства